futrinka-mesehaz https://futrinka-mesehaz.hu Sun, 01 Nov 2015 19:25:18 +0000 hu hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0 Az az enyém! Nem adom! Ismerős? https://futrinka-mesehaz.hu/tolerancia/ https://futrinka-mesehaz.hu/tolerancia/#respond Sun, 01 Nov 2015 19:25:18 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=4329 A háttérben a tolerancia, vagy inkább annak hiánya rejlik. Már többször írtam arról, hogy a közösség nagyon fontos fejlesztő erejű környezet. Úgy is mondhatnám, hogy elengedhetetlen bizonyos készségek kifejlesztéséhez. Tolerancia nélkül nincs egészséges emberi kapcsolat, és annak minősége is legfőképpen a tolerancián múlik. A családon belül ez főképp igaz, hisz ezt tanulja, látja a pici...

A Az az enyém! Nem adom! Ismerős? bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
A háttérben a tolerancia, vagy inkább annak hiánya rejlik. Már többször írtam arról, hogy a közösség nagyon fontos fejlesztő erejű környezet. Úgy is mondhatnám, hogy elengedhetetlen bizonyos készségek kifejlesztéséhez.

Tolerancia nélkül nincs egészséges emberi kapcsolat, és annak minősége is legfőképpen a tolerancián múlik. A családon belül ez főképp igaz, hisz ezt tanulja, látja a pici a szüleitől. A tolerancia egy tanulható viselkedési forma.

A pindinek ”otthoni” élete során nem igazán volt szüksége tolerálni, hiszen jó eséllyel az egész világ körülötte forgott. 😉 Épp ezért nyilvánvaló, hogy a pici a társaival szemben előbb-utóbb kénytelen használni (fejleszteni), hiszen minden gyermek más-más családi környezetből érkezik, máshogy játszik, máshogy gondolkozik. Egymás elfogadása a közös játék egyik feltétele. A nap minden percében szüksége van rá, illetve szükség lenne rá. Nem csak a gyerekeknek. 🙂

Bölcsiben, közösségben tanulják meg az önzőség leküzdését, illetve társaik megsegítését, valamint a felismerni azt, mikor van valakinek szüksége segítségre.

Minden a játékcserével kezdődik. Türelmesen megvárja a pici amíg a másik befejezi a játékot, majd cserélnek, hogy megtapasztalják a másik játék édesebbnek tűnő élményét it. Ez a cél, ide tartunk. A kezdetekben ez persze még nem teljesül, de sok beszélgetéssel, példamutatással a pici elkezdi megtanulni. Az első közösség, a bölcsi pozitív hatása rendkívül fontos. Ha a pindi látja, hogy mások játékot cserélnek, ő is alkalmazni fogja, mert alapvetően ő is a közösséghez akar tartozni. A cserében a babák és autók is részt vesznek, fiúk, lányok között egyaránt. Nálam nincsenek fiús, vagy lányos játékok. Minden játék a bölcsihez tartozik, tehát közös.

A hónapok teltével egyre jobban rákapnak a picik a játékcsere ízére és bújtatottan megteszik az első lépéseket a tolerancia fejlesztésére. Mindezt játszva, szinte észrevétlenül. J

A Az az enyém! Nem adom! Ismerős? bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/tolerancia/feed/ 0
A kistestvér. Avagy egy édes történet egy pici lányról https://futrinka-mesehaz.hu/kistestver/ https://futrinka-mesehaz.hu/kistestver/#respond Thu, 27 Aug 2015 21:04:41 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=4320 Hogyan alakul ki a vágy a kicsiben, hogy segítsenek a másikon? Avagy egy kis empátia megédesíti az életet, és könnyeket csal a szemünkbe. Kíváncsi vagy hogy hogyan örülnek együtt a gyerekek a pici egy éves Fanni sikereinek? A kistestvért váróknak különösen tanulságos a történet! 😉 Olvass tovább!   Az empátia az a képesség, amivel egy...

A A kistestvér. Avagy egy édes történet egy pici lányról bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
Hogyan alakul ki a vágy a kicsiben, hogy segítsenek a másikon? Avagy egy kis empátia megédesíti az életet, és könnyeket csal a szemünkbe. Kíváncsi vagy hogy hogyan örülnek együtt a gyerekek a pici egy éves Fanni sikereinek? A kistestvért váróknak különösen tanulságos a történet! 😉 Olvass tovább!

 

Az empátia az a képesség, amivel egy másik ember, embercsoport, vagy más élőlény szempontját felfogni, megérteni és főként átérezni lehet. A gyerekek nyelvén a bölcsikén belül a segítik a „nagyobbak” a most érkezőket.

Az empátia kialakulását kisgyermekkorra teszi a tudomány. A kialakulásában jelentős szerepe van a szülői nevelésnek, szülői magatartásnak. A támogató szülő példája nagyban hozzájárul a gyermek empatikus fejlődéséhez.

A picik a bölcsiben csodálatosan fejlődnek e területen is. A már tapasztalt bölcsisek szokszor odamennek és megmutatják újonnan érkezett társaiknak, hogy hogyan kell egy-egy műveletet elvégezni. Megvigasztalják, ölelgetik, puszilgatják síró társukat. Odaadják neki játékaikat, próbálják felvidítani és játékra hívni őt. A beszoktatás ideje alatt sokszor megfigyelhető, hogy a sírdogáló gyereket símogatják fogják pici kezét, és százszor elmondják neki: „Ne sírjál, alvás után jön anya. Addig gyere játszani!” Aki már fel tudja venni a cipőjét, figyeli a kevésbé tapasztalt társát, leguggol mellé, és segít ráadni a cipőt.

Pindi

Májusban bölcsinkbe érkezett egy pindi kislány, Fanni aki még csak egy éves volt akkor. Ő volt az eddigi legfiatalabb pindije a bölcsinek. Éppen ezért nagyon izgultam az elején, hogy a nagyobbak hogyan fogadják majd. Ugyanakkor kíváncsi is voltam, hogy milyen hatással lesz rájuk. Érkezésekor még nem tudott járni. Négykézáb mászott, azt viszont igen gyorsan. 🙂 A többiek nagyon vigyáztak rá, mindig figyelték, hogy nehogy a kicsi kezére lépjenek. Napközben sokat símogatták, puszilgatták, lányok is, fiúk is. Soha nem hívták Fanninak, csak Fannikának. Mindig mosolyogtak rá, cirógatták, beszéltek hozzá. Természetesen ő akkor még nem tudott válaszolni.

Fanni érkezése előtt napokig beszélgettünk a gyerekekkel, hogy hogyan kell viselkedniük, játszaniuk a pindivel. Fanni érkezése után a bölcsisek figyeltek minket felnőtteket, és elraktározták a látottakat.

A nagyobbak tapsoltak, kiabáltak, ha Fanninak valami sikerült. „Ügyes vagy Fannika, ügyes vagy!” A pici lány mosolygott, értette, hogy mire bíztatják a gyerekek. Gyakran odamászott a bölcsisekhez és megsimogatta őket. Így hálálta meg a sok bíztatást.

Aztán egyszer Fannika felállt és elindult.. Csönd lett. A bölcsisek tágra nyílt szemekkel néma csendben figyeltek. Amikor végül elért hozzám tétova lépteivel, sikítottak örültek a produkciónak. Azóta is kézenfogják segítik egyre biztosabb lépteit. Fannika lassan beszélni kezd. Némely társának már a nevét is ki tudja mondani. A gyerekek nagyon büszkék rá. „Már sétál velünk az utcán!”

Kistestvér

Ha valami újat szeretnénk játszani, mindig bíztatják őt. „Fannika figyelj, ügyes vagy, te is meg tudod csinálni!” Tanítják a picit a pindik. 🙂 Mindig minden helyzetben segíteni akarnak.

A bölcsisek egy lépéssel közelebb kerülnek ahhoz, hogy az érkező kistestvért megtanulják elfogadni, segíteni. Nagyon felemelő érzés megélni, látni a picik érzelmeit és azt, hogy hogyan tudnak örülni a másik sikerének.

 

 

A A kistestvér. Avagy egy édes történet egy pici lányról bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/kistestver/feed/ 0
Hiszti kezelési technikák – 2 https://futrinka-mesehaz.hu/hiszti-kezelesi-technikak-2/ https://futrinka-mesehaz.hu/hiszti-kezelesi-technikak-2/#respond Mon, 06 Jul 2015 16:32:33 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=4301 A pedagógiai pályán eltöltött elmúlt 40 év során, valamint két felnőtt gyermek édesanyjaként némi szakmai tapasztalatra szert téve összegyűjtöttem a leggyakrabban előforduló hiszti-veszélyes helyzeteket és próbállak ellátni néhány jó tanáccsal, hogy hogyan kezeld vagy kerüld el őket.   Napirend és következetesség Fontos a napirend. Már pici baba korban ki kell alakítani egy fix napirendet, amihez...

A Hiszti kezelési technikák – 2 bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
A pedagógiai pályán eltöltött elmúlt 40 év során, valamint két felnőtt gyermek édesanyjaként némi szakmai tapasztalatra szert téve összegyűjtöttem a leggyakrabban előforduló hiszti-veszélyes helyzeteket és próbállak ellátni néhány jó tanáccsal, hogy hogyan kezeld vagy kerüld el őket.

 

Napirend és következetesség

Fontos a napirend. Már pici baba korban ki kell alakítani egy fix napirendet, amihez tartjuk magunkat. Egészen addig, amíg szokássá nem válik. Neki ez lesz a természetes, ez lesz a jól megszokott rend. Ez nyilván betegség során borulhat kicsit, de amint stabilizálódott az állapot, vissza kell térni a megszokott napirendhez. Figyelem! Az 1-1.5 éves beszélő pindi már érzékeli, hogy betegsége esetén borul minden, és ő lesz a világ közepe.  A tanulási folyamat részeként még azzal is megpróbálkozik, hogy időnként eljátssza a betegséget, csak hogy vele foglalkozzanak. Mit tehetünk, hogy ezt elkerüljük? Fontos elmagyarázni neki, hogy a felborult helyzet azért alakult ki, hogy ő minél hamarabb egészséges legyen. Így ha javulást észlelünk, fokozatosan vissza is kell térni a napirendhez!

A következetesség segít a legjobban a hiszti elkerülésében. Ha valamit ma nem engedünk meg, akkor holnap sem tesszük. Az apa és anya hasonló elvek mentén járjon el. Nem szabad az egyik szülőnek megengedőnek lenni, míg a másik szigorúbb. Össze kell dugni a fejeket és a szokásrendszeren túl az elveket is le kell fektetni, amihez tartják magukat mind a ketten.

 

Altatás

Az együtt-külön alvás nagyon megosztó téma a szülők között. Természetesen anyaként és pedagógusként nekem is van véleményem, ami nem csak a saját tapasztalaton, hanem sok-sok szülő velem megosztott tapasztalatán is alapul: eszerint az a legjobb mind a szülők, mind a gyermek számára, ha saját kiságyban alszik, nem anya és apa között a nagy ágyban. Még ha kicsi korban praktikusnak is tűnik az együttalvás, később garantáltan megissza mindenki a levét, a pihentető alvás hiányozni fog. A másik kérdés pedig az anya és apa intimitásának hiánya, amely igen is fontos, hiszen az intimitás megőrzése a jó párkapcsolat egyik kulcskérdése – ez nyilvánvaló. Természetesen a szülő döntése, hogy miután oviban vagy bölcsiben kiderül, hogy a gyermek azért nem tud ott elaludni, mert a szülőkkel alszik, és ezek után a szülők továbbra sem változtatnak a helyzeten. A tapasztalat azt mutatja, hogy azok a gyerkőcök, akik külön alszanak, könnyebben alszanak el egyedül idegen helyen. Nehéz, tudom, mert jó, hogy ott szuszog a pindi békésen..Én is átéltem, viszont mindannyian tudjuk, hogy el fog jönni a nap, amikor már nem alhat a gyermek a szülőkkel.. Az én véleményem az, hogy minél hamarabb hozzá kell szoknunk a külön alváshoz. Gyere el a Futrinkába hozzánk, és tudd meg, hogyan lehet ezt elérni 1.5, 3 éves korban de akár 5 évesen is! Sok szeretet, sok mese és következetesség biztosan lesz a receptben, de kitaláljuk a Ti legjobb megoldásotokat!

Miért is kell az egyedüli alvás megtanulása?

Közösségbe kerülés után rendszerint sok gondot szül az altatás. A beszoktatás során anyukáktól az első kérdéseim között van az, hogy hogyan altatja a gyermeket. A Futrinkába érkező gyerekek 90%-a úgy alszik el, hogy nagyágyban mellé fekszik anya. Nyilván közösségben nem tudunk a gyerekek mellé feküdni. 🙂 Viszont az fontos, hogy meglegyen a 1-1.5 órás pihentető alvás ebéd után. Tudjuk, hogy ez mindegyik gyereknek kb. 6 éves korig alapvető igénye, még akkor is, ha ő ezt másként gondolja.

Nehéz feloldani az ellentmondást. Ugye milyen nyűgös tud lenni estére, ha nem alszik? Hogy érjük akkor el, hogy aludjon délután?  Az energia-levezetés például egy kiváló módja a pihentető alvás elérésének. Mi a Futrinkában 1.5-2 km-t sétálunk naponta. A séta után egy jó ebéd kiváló recept az alváshoz, ahogyan a sok mese, és a közösség hatása is.

 

Hiszti kezelésének gyors technikája

Több is van, amit használok, most megosztom Veled a legegyszerűbbet!

A hisztizés jellemzően a beszokatási időszak velejárója. Ha egy pindi elkezd hisztizni, először is fel kell, hogy ismerjem, hogy ez az a bizonyos hiszti. (Pár nap alatt ezt már sikerül kiismerni, Te pedig jól tudod, hogy ez az..) Első dolog: nem hagyom, hogy a hiszti legyen a középpontban. Azt szoktam mondani, hisztizz csak, az idődből kitelik. Én közben valami jó játékot találok ki, hogy elvonjam a figyelmét a hisztiről. Hip-hopp már el is felejtette, hogy mi volt a baja.

Többször hallom a szülőktől, hogy otthon hisztizett a pindi. Reggel megkérdezem a picit:Miért hisztiztél otthon? Elmondja, hogy milyen tevékenység váltotta ki a hisztit, és lám-lám itt a Futrinkában is kell ilyesmit csinálni (pl. felöltözni). Kérdőn nézek ekkor a pindire: Itt miért nem hisztizel miatta? Mire a válasz: mert itt nem lehet hisztizni. 🙂 Ez így is van és a gyerekek egytől egyig mind megtanulják és hidd el, be is tartják a szabályokat, ha azokhoz következetesen tartod magadat. A fentiekben olvasható gyors-segély, remélem, hogy segít Neked a pindid nevelésében. Számtalan vetülete lehet még a témának. Mi a Futrinkában ezeket mindig átbeszéljük a szülőkkel, és próbáljuk együtt megoldani. Sok-sok eset bizonyítja, hogy a hiszti igen is megoldható, elfelejthető!

 

A bejegyzés fotója a www.kismamablog.hu -ról származik.

A Hiszti kezelési technikák – 2 bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/hiszti-kezelesi-technikak-2/feed/ 0
Hiszti kezelési technikák – 1 https://futrinka-mesehaz.hu/hiszti-kezelesi-technikak-1/ https://futrinka-mesehaz.hu/hiszti-kezelesi-technikak-1/#respond Thu, 25 Jun 2015 19:41:49 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=4294 „Egy gyereket nem lehet eléggé elkényeztetni, ha az elkényeztetésen a nagyon jó belsőséges érzelmi kapcsolatot értjük.” / Vekerdy Tamás – pszichológus /   A pedagógiai pályán eltöltött elmúlt 40 év során, valamint két felnőtt gyermek édesanyjaként némi szakmai tapasztalatra szert téve összegyűjtöttem a leggyakrabban előforduló hiszti-veszélyes helyzeteket és próbállak ellátni néhány jó tanáccsal, hogy hogyan...

A Hiszti kezelési technikák – 1 bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
„Egy gyereket nem lehet eléggé elkényeztetni, ha az elkényeztetésen a nagyon jó belsőséges érzelmi kapcsolatot értjük.” / Vekerdy Tamás – pszichológus /

 

A pedagógiai pályán eltöltött elmúlt 40 év során, valamint két felnőtt gyermek édesanyjaként némi szakmai tapasztalatra szert téve összegyűjtöttem a leggyakrabban előforduló hiszti-veszélyes helyzeteket és próbállak ellátni néhány jó tanáccsal, hogy hogyan kezeld vagy kerüld el őket.

Jó hír, hogy hiszti viselkedési probléma, nem lehet örökölni. A hiszti egy tanult viselkedés, mely során a gyermek (vagy felnőtt 😉 ) az akaratát sírással, dühöngéssel próbálja érvényre juttatni.

Nézzük, hogy milyen tényezők és körülmények befolyásolhatják és alakíthatják a gyermekek hisztire való hajlamát.

 

Babusgatás

Menjünk vissza egészen a gyökerekig.  A pici babánál már el kell kezdeni megfigyelni és megtanulni, hogy ’milyen’ sírásról van szó. Éhes, fáj a hasa, vagy csak karba szeretne kerülni, stb.? Gyakorlott anyaként te már biztosan meg tudod különböztetni a különféle sírásokat. Hiszti szempontjából a karba kerülős kategóriára kell hangsúlyt fektetni.  A baba nyilván szeret közel lenni hozzád. A tested közelsége, hangod, illatod pozitívan hat rá. Még nem tudatosan, inkább ösztönszerűen vágyik a nyugtató közelségedre. Ha leteszed őt, akkor ismét sírni kezdhet. Tehát fontos, hogy a babusgatás ne menjen át babázásba! Mit is értek a babázás alatt? Babázás az, amikor saját kedvünkre cipeljük a babát ide-oda, holott nem kellene feltétlenül karban lennie.

Ne legyen folyton karban a gyermek, mert már itt megtanítjuk vele, hogy sírás után azonnal eléri a célját, vagyis karba kerül.

 

Ez a játék az enyém, nem adom!

A Futrinkába nyilván más és más nevelési elveket valló családokból kerülnek gyerekek. Az új szabályokat és napirendet bizony mindenkinek meg kell szoknia. Az első pár napon belül törvényszerűen jön az első hiszti. Ez a játék az enyém, nem adom! Érthető, hiszen eddig otthon a játékok nagy része az övé volt, bármivel játszhatott. A következmény pedig a sírásba, ragaszkodásba torkolló hiszti lesz.

Ezt én úgy oldom meg, hogy odahívom a másik érintett pindit, és megpróbálom rábeszélni őket játékcserére. Ha ez a rábeszélés nem megy, akkor gyorsan kiötölök valami szuper játékot, amiben mindenki részt vehet. A figyelem elterelése után, már könnyen megválik a gyermek a hiszti tárgyától.

 

Csak harapok egyet és már szaladok is tovább játszani!

Én márpedig nem ülök le az asztalhoz enni! Csak harapok egyet és már szaladok is tovább játszani! Ismerős? Sokszori felszólításra ebből hiszti, őrjöngés lehet. De mit lehet tenni? Ekkor én először is megnyugtatom, és közlöm vele, hogy üljön le a padra és gondolkozzon el azon, hogy miért kell ott ülnie. Többször megkérdezem, hogy tudja-e, miért kell ott ülnie. A többiek már kiabálják az asztaltól a választ. Pici sírás után magától leül az asztalhoz enni. Végül amikor leül az asztalhoz, csak annyit mond ’bocsánat’. Ez persze nekem nem elég. El kell magyaráznia, hogy miért ült a padon. Már ebben a korban el kell kezdeni a felelősség felvállalást megtanítani, megtanulni. Még a következő két-három napban megpróbálkozik a hisztivel, aztán mintha soha meg sem történt volna, ül le vidáman enni a többi gyerekkel.

Az okok sok családnál arra vezethetők vissza, hogy a gyermek nem eszik együtt a családdal, hanem külön etetik őt. Vagy ha mégis együtt esznek, akkor engedik felállni játszani, mert így egyszerűbb. Mindkét esetben hiányzik az utánzás lehetősége. A picik utánzással tanulnak mindent, így a közös étkezési szokásokat és az evés közbeni helyes viselkedést is. Gondoljunk csak a beszédre.

 

Nincs még vége. Folytatása következik!

A Hiszti kezelési technikák – 1 bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/hiszti-kezelesi-technikak-1/feed/ 0
Mi is az a hiszti, és miért alakul ki? https://futrinka-mesehaz.hu/hiszti-1/ https://futrinka-mesehaz.hu/hiszti-1/#respond Thu, 18 Jun 2015 19:48:17 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=4287 Ugye ismerős, amikor a pindi ledobja magát a földre, önmagából kikelve ordít, mindaddig, amíg el nem éri a számára hőn áhított célt? Tudni akarod, hogy  hogyan kezeld a hisztit?  Kíváncsi vagy az összefüggésekre? A Futrinkában személyre szabottan segítünk kezelni az ilyen szituációkat, hiszen minden gyerek más és más, de meg tudunk osztani néhány alapszabályt. A...

A Mi is az a hiszti, és miért alakul ki? bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
Ugye ismerős, amikor a pindi ledobja magát a földre, önmagából kikelve ordít, mindaddig, amíg el nem éri a számára hőn áhított célt? Tudni akarod, hogy  hogyan kezeld a hisztit?  Kíváncsi vagy az összefüggésekre? A Futrinkában személyre szabottan segítünk kezelni az ilyen szituációkat, hiszen minden gyerek más és más, de meg tudunk osztani néhány alapszabályt.

A hiszti több okból alakulhat ki. Egyrészt a gyermek feszegeti a határokat, és magtanulja, hogy eléri azt, amit akar, ha nem kap egy következetes „NEM”-et. Másfelől ha a gyermeki léttel járó hatalmas energiamennyiség nincs levezetve, az időnként agresszióba csaphat át. (Mindezen túl néhány elmélet szénhidrát hiányra is visszavezeti. Ezért látunk a boltokban őrületes hisztiket, amiket csokoládéval „oldanak meg”. Véleményem szerint ez csak tüneti kezelés, amely újabb hisztit táplál.)

Sokan kérdezik, hogy régen miért nem volt a hiszti jellemző? Jó a kérdés, hiszen a 60-as években nem volt ismert ez a jelenség, vagy legalábbis nem volt mindennapos. Számos társadalmi összefüggés állhat mögötte. Én most a hagyományos családmodell felbomlását emelném ki. A hagyományos nagycsaládokban ugyanis a gyerekeket sokan (szülők, nagyszülők, nagynénik, nagybácsik) együtt nevelték, korábbról hozott, jól kipróbált elvek mentén. Mindez azt jelentette, hogy volt egy kis idő mindenre. Az anyukák nem egyedül „küzdöttek az elemekkel”, és ezáltal volt idejük más tevékenységekre is. Több idő jutott  magukra, hisz a nagyi, papi, dédi kéznél volt, és vigyázhatott a kicsire. Másrészt a szülők tanácsot, támogatást kaptak, biztosabb kezekkel fogták a gyerekeket, és mertek következetesek, esetenként szigorúak lenni. Továbbá a természetközeliség lehetővé tette, hogy a energiát a szabadban vezessék le. Hiszen a kisgyermek rengeteg energiával rendelkezik, ami mozgással, kreatív tevékenységekkel jó irányban vezethető le.

A modern társadalmakban ugyanakkor az anyák a szülési szabadság alatt egyedül vannak a kicsivel. Ismerős számodra is, amikor egy totyogó elindul, és legyőzhetetlen energiákkal mindent felforgat maga körül? Te pedig ott állsz a levessel, a mosatlannal és a porszívóval, és nem igazán látod a végét a napnak. Ha ő ilyenkor elkezd manipulálni téged, de neked már nagyon eleged van, előfordul, hogy minden elved ellenére, engedsz neki. Leteszed mesét nézni, és egy kis nyugalmad lesz.. Itt szakad el a bizonyos húr. Ha az imént „B”-t mondtál a korábbi „A”-ra – tehát nem vagy következetes -, akkor a pici ezt felismeri, és elraktározza. Tudni fogja, hogy innentől bármikor eléri a „B”-t ezzel a viselkedéssel, hiszen már egyszer működött. Miért is ne próbálná meg újra? Íme egy gyakorlati példa: A pindi délután nem akar aludni. Te sokáig próbálod altatni, ő elkezd ordítani, és ledobját magát a földre, és mindent kitalál. Ha te ekkor feladod, akkor ő tudni fogja, hogy legközelebb is eléri, hogy ne kelljen délután aludnia.

Tudnod kell, hogy ez nem csak a te hibád. A társadalmi helyzet is sokat nyom a latba, hisz egyedül vagy.. (Az óceániai törzsekben nem hagyják egyedül az anyákat, hogy a megfelelő szabályokat meg tudják tanítani a gyerekeknek, és ne merüljenek ki.) Igen, te Európában élsz. Neked kellenek a túlélési technikák, amiket a Futrinkában egyénreszabottan meg fogok tanítani!

A következő bejegyzésben a hiszti kezelési technikákról írok. Hasznos lesz! 😉

A Mi is az a hiszti, és miért alakul ki? bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/hiszti-1/feed/ 0
Beszoktatás a Futrinkában – Megcsináltuk, együtt! https://futrinka-mesehaz.hu/beszoktatas-megcsinaltuk/ https://futrinka-mesehaz.hu/beszoktatas-megcsinaltuk/#respond Wed, 03 Jun 2015 20:10:08 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=4279 Harmad napra már hozzátok a kedvenc alvós hozzátartozókat, a kedvenc párnát, plüss állatot, pizsit, cumit. (Bár a cumi leszoktatás is fontos, de kezdetben, ha kell, akkor kell!) Ebédig minden megy ugyanúgy, mint tegnap, csak jobban, könnyebben, és ebéd után megyünk fogat mosni. Ez váratlanul szintén kedvenc: a nagy fogmosó bulit a fürdőben a legtöbb pöttöm...

A Beszoktatás a Futrinkában – Megcsináltuk, együtt! bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
Harmad napra már hozzátok a kedvenc alvós hozzátartozókat, a kedvenc párnát, plüss állatot, pizsit, cumit. (Bár a cumi leszoktatás is fontos, de kezdetben, ha kell, akkor kell!) Ebédig minden megy ugyanúgy, mint tegnap, csak jobban, könnyebben, és ebéd után megyünk fogat mosni. Ez váratlanul szintén kedvenc: a nagy fogmosó bulit a fürdőben a legtöbb pöttöm élvezi. Következik az alvás. A többségnek nehéz, igen, de mi ott vagyunk, ölelgetjük, simizzük az arcocskáját és mivel elfáradt, el is alszik. Ehhez kellesz Te is, hogy próbáld korábban egyedüli alvásra szoktatni. Azoknak a gyerekeknek könnyebb, akik egyedül is elalszanak, viszont elaltatjuk a többi pindit is, csak idő kérdése. Írok Neked sms-t ekkor is! Az ébredés a legédesebb, ekkor mindegyik pöttöm mosolyog, energikus és már indulhat is az uzsi, és a játék. Mikor megérkezel délután, ő mosolyogva játszik, és repül a nyakadba, egy megérdemelt nagy ölelésre, mert nagyon dolgos napon vagyunk túl!

Mikor szokik be a gyermek teljesen? Változó:1-6 hétig is eltarthat, amire egyáltalán nem emleget napközben és elfeledkezve mindenről játszik, szalad, táncol, énekel felszabadultan! Megéri? Igen, nagyon! Amikor könnyen ismerkedik a játszin, amikor mesél, mert már bővül a szókincse, és eszi a paradicsomot, mert a bölcsikében eszik a többiek is,  vagy kéri, hogy a ‘pelust’ már ne add rá, mert a Mátén sincs, akkor tudod már Te is, hogy megérte, és az oviba, vagy isibe, vagy más közösségbe való beilleszkedés gyerekjáték lesz! Próbáljuk meg, azért vagyok, hogy segítsek!

Szép napot!:)  Marica néni

A Beszoktatás a Futrinkában – Megcsináltuk, együtt! bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/beszoktatas-megcsinaltuk/feed/ 0
Beszoktatás a Futrinkában – Elérkezett az első nap https://futrinka-mesehaz.hu/beszoktatas-a-futrinkaban-elerkezett-az-elso-nap/ https://futrinka-mesehaz.hu/beszoktatas-a-futrinkaban-elerkezett-az-elso-nap/#respond Thu, 28 May 2015 16:22:44 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=4276 Eljön az első nap a bölcsiben, és megérkeztek az ajtónkba. Szép napot!!! – kiáltja a  csiripelő had és várunk Titeket be a szobába. Ilyenkor mi a Dadussal minden idegszálunkkal azon vagyunk, hogy pöttömöd kényelmesen érezze magát és a saját tempójában ismerkedjen. Ez mindig változó. Figyelgetjük és bevonjuk őt óvatosan, vagy gyorsan, ahogyan ő ezt igényli....

A Beszoktatás a Futrinkában – Elérkezett az első nap bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
Eljön az első nap a bölcsiben, és megérkeztek az ajtónkba. Szép napot!!! – kiáltja a  csiripelő had és várunk Titeket be a szobába. Ilyenkor mi a Dadussal minden idegszálunkkal azon vagyunk, hogy pöttömöd kényelmesen érezze magát és a saját tempójában ismerkedjen. Ez mindig változó. Figyelgetjük és bevonjuk őt óvatosan, vagy gyorsan, ahogyan ő ezt igényli. Két órát maradtok, tízóraiztok, és ekkor már tudjuk, hogy mennyire nyertük el a bizalmát: ha elfogadja az ételt, akkor már kialakult a bizalma.

Következik a második nap: Te elhozod, mi beemeljük a szobába, és jön a legnehezebb, a búcsú. Nem hazudunk neki, elmondjuk őszintén, hogy Te elmész dolgozni, és ebéd után jössz érte. Ő elszomorodik, és Te elmész. Tudom, hogy a legnehezebb, amikor lemész a lépcsőn és hallod, hogy mennyire hiányzol neki. Tudnod kell, hogy a délelőtt folyamán többször fog elpityeredni. Viszont mi mindent megteszünk, hogy megnyugodjon, ölelgetjük, szeretgetjük, kedvenc játékával játszunk, és a többi pöttöm is beszáll ebbe, simizik az arcát, fogják a kezét, ez egy csapatmunka. Pár perc és pindid rohan tovább a cicát nézni, vagy a vonattal játszani, vagy ‘kakaót főzni’!

Nekem fontos a Te lelkivilágod, mert nagyon sok múlik rajtad! Ezért minden beszoktatási napon kapsz tőlem sms-t, a történésekről. A tízórai utáni séta jellemzően a kedvenc! (Persze van olyan pindi is, aki babakocsiban ülve sétált addig. Neki persze nehezebb. Ezért sétálj vele, amint tud minél többet, még a bölcsi előtt, mert kell a fejlődéséhez.) Itt is ő lesz a középpontban, az ő képességeihez mérten fogunk sétálni többet-kevesebbet, és kezdjük a madarak, bogarak, fák, virágok megismerését. Jön a kézmosás és az ebéd. A többi pindi jelenléte nagyon fontos: ha pindid hiányol, ők is mondják, hogy Anya dolgozik, ahogy az ő Anyukájuk és jön a finom ebéd! Együtt ebédelünk, és ő lehet, hogy csak csipegetni fog, és az is lehet, hogy jóízűen lakmározik. Minden az ő tempójától és az időtől függ. Te jössz érte és már túl is vagyunk az egyik nehéz ponton.

Jövő héten a beszoktatás lezárásáról olvashattok.

A Beszoktatás a Futrinkában – Elérkezett az első nap bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/beszoktatas-a-futrinkaban-elerkezett-az-elso-nap/feed/ 0
Beszoktatás a Futrinkában – Az első nap előtt https://futrinka-mesehaz.hu/beszoktatas-a-futrinkaban-az-elso-nap-elott/ https://futrinka-mesehaz.hu/beszoktatas-a-futrinkaban-az-elso-nap-elott/#respond Tue, 19 May 2015 19:48:22 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=4171 Hogyan lehetséges, hogy nálunk átlagosan egy hét a beszoktatás a legelső találkozástól? Tudatossággal! Fontos, hogy tudjátok, rajtatok, Édesanyákon nagyon sok múlik, mert a pöttömök azonnal megérzik a félelmeinket! A lelkiismeret furdalás legyőzésével kezdjük! Meg kell értenünk, hogy nem teszünk rosszat a gyermekünknek azzal, hogy bölcsibe adjuk őt. Sőt! A bölcsis életkor a legfogékonyabb időszak, és...

A Beszoktatás a Futrinkában – Az első nap előtt bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
Hogyan lehetséges, hogy nálunk átlagosan egy hét a beszoktatás a legelső találkozástól?

Tudatossággal!

Fontos, hogy tudjátok, rajtatok, Édesanyákon nagyon sok múlik, mert a pöttömök azonnal megérzik a félelmeinket! A lelkiismeret furdalás legyőzésével kezdjük! Meg kell értenünk, hogy nem teszünk rosszat a gyermekünknek azzal, hogy bölcsibe adjuk őt. Sőt! A bölcsis életkor a legfogékonyabb időszak, és ha ekkor kap a pindi tudatos fejlesztést (mint a Futrinkában:) akkor hihetetlen fejlődésen megy át, és mindez gyorsan látható lesz az oviban. Tehát veletek, (velünk:), Anyukákkal indul a beszoktatás. Először Te szokj hozzá! Én segítek. Eljöttök az első alkalomra, az ismerkedésre a pindivel, nyitvatartási időn kívül. Azonnal meglátod, hogy imádja majd a helyet, a sok játékot, a cicát, akit Gedeonnak hívnak (hallgat a Gedejonra is;) a kertet, és bizony ilyenkor szét lehet szedni a bölcsikét! Volt, hogy mind a harminc kicsi és nagy labda szállt szanaszét!:) Ilyenkor én megismerkedek a pindivel: játszunk, elnyerem a bizalmát, és megnézzük ő milyen a beilleszkedésben.

Ha félénkebb, akkor tudjuk, hogy ő csak az első hét vége felé fog itt aludni például, és ezzel kell számolni a beszoktatás ütemezése során, a munkába állásod időpontjához viszonyítva. Elmondom Neked újra a történeteket, amiket már a honlapon is olvashatsz a szülői visszajelzéseknél, és próbállak megnyugtatni, mert ide eddig mindenki gyereke beszokott és jó döntésként élte meg az Anyuka a Futrinka választását. Megbeszéljük, hogy mit is kell hozni: 3 váltás évszaknak megfelelő ‘játszós ruha’, pelenka és törlőkendő egy hétre,  fogkefe, fogkrém.  Jön a legfontosabb! A bölcsis jel kiválasztása! Úgy alakítottuk ki a jelecskék helyét, hogy mindenki szabadon választhasson a sok-sok színes jel közül, és akár Te is hozhatod, színes nyomtatásban az ő kedvenc figuráját. (volt már nálunk Eperke és Thomas a mozdony is)

Megbeszéljük a beszoktatás időpontját, amire mi is készülünk nagyon. Megbeszéljük a nevelési igényeket, az étkezési szokásokat, és eszerint készülünk. Addig Te is megszokod a gondolatot, látva, hogy pindi alig akar a játszó szobából kijönni. Amit tudnod kell: sírni fog a beszoktatáskor az első egy héten, mikor elmész és erre a történésre is készülnöd kell. Viszont tudnod kell, hogy azért sír, mert elválik és ez természetes, az lenne a baj, ha nem hiányoznál neki! (Persze láttunk már olyan kiegyensúlyozott anya-gyermek kapcsolatban nevelődött gyereket, akit annyira beszippantott a kis közösség, hogy egyáltalán nem sírt!)

Jövő héten folytatom a beszoktatás leírását az első nappal.

A Beszoktatás a Futrinkában – Az első nap előtt bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/beszoktatas-a-futrinkaban-az-elso-nap-elott/feed/ 0
Futrinka – Anyák napja 2015 https://futrinka-mesehaz.hu/futrinka-anyak-napja-2015/ https://futrinka-mesehaz.hu/futrinka-anyak-napja-2015/#respond Mon, 04 May 2015 19:10:32 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=4021 2015. május 3-án ezzel a kis videó összeállítással köszöntöttük minden kis Futrinkásunk anyukáját, anyák napja alkalmából.

A Futrinka – Anyák napja 2015 bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
2015. május 3-án ezzel a kis videó összeállítással köszöntöttük minden kis Futrinkásunk anyukáját, anyák napja alkalmából.

A Futrinka – Anyák napja 2015 bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/futrinka-anyak-napja-2015/feed/ 0
Látogatók Dániából https://futrinka-mesehaz.hu/latogatok-daniabol/ https://futrinka-mesehaz.hu/latogatok-daniabol/#respond Tue, 30 Jul 2013 01:58:49 +0000 http://futrinka-mesehaz.hu/?p=3986 2013 júliusában Grethe és Henrik látogatott el hozzánk, hogy tanulmányozzák a természeti nevelés programját, hogyan működik Magyarországon. Dániában a természet szeretete és a környezetvédelem a mindennapi élet része: a kerékpárra született dánok el sem tudják képzelni másként az életet, mint természetesen, egészen kicsi koruk óta. Amikor Grethe és Henrik egyetemi tanár pár számára kiderült, hogy...

A Látogatók Dániából bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
2013 júliusában Grethe és Henrik látogatott el hozzánk, hogy tanulmányozzák a természeti nevelés programját, hogyan működik Magyarországon.

Dániában a természet szeretete és a környezetvédelem a mindennapi élet része: a kerékpárra született dánok el sem tudják képzelni másként az életet, mint természetesen, egészen kicsi koruk óta. Amikor Grethe és Henrik egyetemi tanár pár számára kiderült, hogy Magyarországon is létezik olyan bölcsi, a Futrinka Családi Napközi, ami természeti nevelésre tanítja az apróságokat, azonnal látni szerették volna. Eljöttek hozzánk, és az együtt töltött idő közben beleszerettek a Futrinkába, és örömmel hallottuk, hogy nagyon hasonlóan gondolkodunk és játszva, cselekedve tanítjuk a természeti nevelést, pont úgy, mint Dániában.

A Látogatók Dániából bejegyzés először a futrinka-mesehaz jelent meg.

]]>
https://futrinka-mesehaz.hu/latogatok-daniabol/feed/ 0