

Ugye ismerős, amikor a pindi ledobja magát a földre, önmagából kikelve ordít, mindaddig, amíg el nem éri a számára hőn áhított célt? Tudni akarod, hogy hogyan kezeld a hisztit? Kíváncsi vagy az összefüggésekre? A Futrinkában személyre szabottan segítünk kezelni az ilyen szituációkat, hiszen minden gyerek más és más, de meg tudunk osztani néhány alapszabályt.
A hiszti több okból alakulhat ki. Egyrészt a gyermek feszegeti a határokat, és magtanulja, hogy eléri azt, amit akar, ha nem kap egy következetes „NEM”-et. Másfelől ha a gyermeki léttel járó hatalmas energiamennyiség nincs levezetve, az időnként agresszióba csaphat át. (Mindezen túl néhány elmélet szénhidrát hiányra is visszavezeti. Ezért látunk a boltokban őrületes hisztiket, amiket csokoládéval „oldanak meg”. Véleményem szerint ez csak tüneti kezelés, amely újabb hisztit táplál.)
Sokan kérdezik, hogy régen miért nem volt a hiszti jellemző? Jó a kérdés, hiszen a 60-as években nem volt ismert ez a jelenség, vagy legalábbis nem volt mindennapos. Számos társadalmi összefüggés állhat mögötte. Én most a hagyományos családmodell felbomlását emelném ki. A hagyományos nagycsaládokban ugyanis a gyerekeket sokan (szülők, nagyszülők, nagynénik, nagybácsik) együtt nevelték, korábbról hozott, jól kipróbált elvek mentén. Mindez azt jelentette, hogy volt egy kis idő mindenre. Az anyukák nem egyedül „küzdöttek az elemekkel”, és ezáltal volt idejük más tevékenységekre is. Több idő jutott magukra, hisz a nagyi, papi, dédi kéznél volt, és vigyázhatott a kicsire. Másrészt a szülők tanácsot, támogatást kaptak, biztosabb kezekkel fogták a gyerekeket, és mertek következetesek, esetenként szigorúak lenni. Továbbá a természetközeliség lehetővé tette, hogy a energiát a szabadban vezessék le. Hiszen a kisgyermek rengeteg energiával rendelkezik, ami mozgással, kreatív tevékenységekkel jó irányban vezethető le.
A modern társadalmakban ugyanakkor az anyák a szülési szabadság alatt egyedül vannak a kicsivel. Ismerős számodra is, amikor egy totyogó elindul, és legyőzhetetlen energiákkal mindent felforgat maga körül? Te pedig ott állsz a levessel, a mosatlannal és a porszívóval, és nem igazán látod a végét a napnak. Ha ő ilyenkor elkezd manipulálni téged, de neked már nagyon eleged van, előfordul, hogy minden elved ellenére, engedsz neki. Leteszed mesét nézni, és egy kis nyugalmad lesz.. Itt szakad el a bizonyos húr. Ha az imént „B”-t mondtál a korábbi „A”-ra – tehát nem vagy következetes -, akkor a pici ezt felismeri, és elraktározza. Tudni fogja, hogy innentől bármikor eléri a „B”-t ezzel a viselkedéssel, hiszen már egyszer működött. Miért is ne próbálná meg újra? Íme egy gyakorlati példa: A pindi délután nem akar aludni. Te sokáig próbálod altatni, ő elkezd ordítani, és ledobját magát a földre, és mindent kitalál. Ha te ekkor feladod, akkor ő tudni fogja, hogy legközelebb is eléri, hogy ne kelljen délután aludnia.
Tudnod kell, hogy ez nem csak a te hibád. A társadalmi helyzet is sokat nyom a latba, hisz egyedül vagy.. (Az óceániai törzsekben nem hagyják egyedül az anyákat, hogy a megfelelő szabályokat meg tudják tanítani a gyerekeknek, és ne merüljenek ki.) Igen, te Európában élsz. Neked kellenek a túlélési technikák, amiket a Futrinkában egyénreszabottan meg fogok tanítani!
A következő bejegyzésben a hiszti kezelési technikákról írok. Hasznos lesz! 😉