

A pedagógiai pályán eltöltött elmúlt 40 év során, valamint két felnőtt gyermek édesanyjaként némi szakmai tapasztalatra szert téve összegyűjtöttem a leggyakrabban előforduló hiszti-veszélyes helyzeteket és próbállak ellátni néhány jó tanáccsal, hogy hogyan kezeld vagy kerüld el őket.
Napirend és következetesség
Fontos a napirend. Már pici baba korban ki kell alakítani egy fix napirendet, amihez tartjuk magunkat. Egészen addig, amíg szokássá nem válik. Neki ez lesz a természetes, ez lesz a jól megszokott rend. Ez nyilván betegség során borulhat kicsit, de amint stabilizálódott az állapot, vissza kell térni a megszokott napirendhez. Figyelem! Az 1-1.5 éves beszélő pindi már érzékeli, hogy betegsége esetén borul minden, és ő lesz a világ közepe. A tanulási folyamat részeként még azzal is megpróbálkozik, hogy időnként eljátssza a betegséget, csak hogy vele foglalkozzanak. Mit tehetünk, hogy ezt elkerüljük? Fontos elmagyarázni neki, hogy a felborult helyzet azért alakult ki, hogy ő minél hamarabb egészséges legyen. Így ha javulást észlelünk, fokozatosan vissza is kell térni a napirendhez!
A következetesség segít a legjobban a hiszti elkerülésében. Ha valamit ma nem engedünk meg, akkor holnap sem tesszük. Az apa és anya hasonló elvek mentén járjon el. Nem szabad az egyik szülőnek megengedőnek lenni, míg a másik szigorúbb. Össze kell dugni a fejeket és a szokásrendszeren túl az elveket is le kell fektetni, amihez tartják magukat mind a ketten.
Altatás
Az együtt-külön alvás nagyon megosztó téma a szülők között. Természetesen anyaként és pedagógusként nekem is van véleményem, ami nem csak a saját tapasztalaton, hanem sok-sok szülő velem megosztott tapasztalatán is alapul: eszerint az a legjobb mind a szülők, mind a gyermek számára, ha saját kiságyban alszik, nem anya és apa között a nagy ágyban. Még ha kicsi korban praktikusnak is tűnik az együttalvás, később garantáltan megissza mindenki a levét, a pihentető alvás hiányozni fog. A másik kérdés pedig az anya és apa intimitásának hiánya, amely igen is fontos, hiszen az intimitás megőrzése a jó párkapcsolat egyik kulcskérdése – ez nyilvánvaló. Természetesen a szülő döntése, hogy miután oviban vagy bölcsiben kiderül, hogy a gyermek azért nem tud ott elaludni, mert a szülőkkel alszik, és ezek után a szülők továbbra sem változtatnak a helyzeten. A tapasztalat azt mutatja, hogy azok a gyerkőcök, akik külön alszanak, könnyebben alszanak el egyedül idegen helyen. Nehéz, tudom, mert jó, hogy ott szuszog a pindi békésen..Én is átéltem, viszont mindannyian tudjuk, hogy el fog jönni a nap, amikor már nem alhat a gyermek a szülőkkel.. Az én véleményem az, hogy minél hamarabb hozzá kell szoknunk a külön alváshoz. Gyere el a Futrinkába hozzánk, és tudd meg, hogyan lehet ezt elérni 1.5, 3 éves korban de akár 5 évesen is! Sok szeretet, sok mese és következetesség biztosan lesz a receptben, de kitaláljuk a Ti legjobb megoldásotokat!
Miért is kell az egyedüli alvás megtanulása?
Közösségbe kerülés után rendszerint sok gondot szül az altatás. A beszoktatás során anyukáktól az első kérdéseim között van az, hogy hogyan altatja a gyermeket. A Futrinkába érkező gyerekek 90%-a úgy alszik el, hogy nagyágyban mellé fekszik anya. Nyilván közösségben nem tudunk a gyerekek mellé feküdni. 🙂 Viszont az fontos, hogy meglegyen a 1-1.5 órás pihentető alvás ebéd után. Tudjuk, hogy ez mindegyik gyereknek kb. 6 éves korig alapvető igénye, még akkor is, ha ő ezt másként gondolja.
Nehéz feloldani az ellentmondást. Ugye milyen nyűgös tud lenni estére, ha nem alszik? Hogy érjük akkor el, hogy aludjon délután? Az energia-levezetés például egy kiváló módja a pihentető alvás elérésének. Mi a Futrinkában 1.5-2 km-t sétálunk naponta. A séta után egy jó ebéd kiváló recept az alváshoz, ahogyan a sok mese, és a közösség hatása is.
Hiszti kezelésének gyors technikája
Több is van, amit használok, most megosztom Veled a legegyszerűbbet!
A hisztizés jellemzően a beszokatási időszak velejárója. Ha egy pindi elkezd hisztizni, először is fel kell, hogy ismerjem, hogy ez az a bizonyos hiszti. (Pár nap alatt ezt már sikerül kiismerni, Te pedig jól tudod, hogy ez az..) Első dolog: nem hagyom, hogy a hiszti legyen a középpontban. Azt szoktam mondani, hisztizz csak, az idődből kitelik. Én közben valami jó játékot találok ki, hogy elvonjam a figyelmét a hisztiről. Hip-hopp már el is felejtette, hogy mi volt a baja.
Többször hallom a szülőktől, hogy otthon hisztizett a pindi. Reggel megkérdezem a picit:Miért hisztiztél otthon? Elmondja, hogy milyen tevékenység váltotta ki a hisztit, és lám-lám itt a Futrinkában is kell ilyesmit csinálni (pl. felöltözni). Kérdőn nézek ekkor a pindire: Itt miért nem hisztizel miatta? Mire a válasz: mert itt nem lehet hisztizni. 🙂 Ez így is van és a gyerekek egytől egyig mind megtanulják és hidd el, be is tartják a szabályokat, ha azokhoz következetesen tartod magadat. A fentiekben olvasható gyors-segély, remélem, hogy segít Neked a pindid nevelésében. Számtalan vetülete lehet még a témának. Mi a Futrinkában ezeket mindig átbeszéljük a szülőkkel, és próbáljuk együtt megoldani. Sok-sok eset bizonyítja, hogy a hiszti igen is megoldható, elfelejthető!
A bejegyzés fotója a www.kismamablog.hu -ról származik.